خانه / اعتقادات / اسلام پژوهی / لیله القدر و استفاده از پتانسیل های دین اسلام

لیله القدر و استفاده از پتانسیل های دین اسلام

لیله القدر و استفاده از پتانسیل های دین اسلام

لیله القدر به معنای (شب اندازه گیری یا شب برنامه ریزی) می باشد. جالب است که ما در قرآن (لیله العباده) یا (لیله الاستغفار) نداریم. ولی لیله القدر داریم. خدا می توانست اسم شب قدر را شب عبادت یا شب استغفار و آمرزش خواهی بنامد ولی شب قدر نامید.

حال ، این شب به هر معنا از آن معانی سه گانه که گفته شد باشد ما مسلمانان می توانیم از آن برای تبلیغ اسلام استفاده کنیم و به دیگران بگوییم که ما در دینمان شبی داریم که در آن خودمان را حساب و کتاب می کنیم و اندازۀ خود را می سنجیم و در زندگیِ دینی برای نظم ، برنامه ریزی می کنیم. حتی می توان نام این شب را شب نظم یا شب مدیریت نامید.

حال سوال این است که چند درصد مردمی که شب ها برای اعمال شب قدر به مسجد می آیند در آن شب خود را اندازه گیری می کنند. جالب است که ما فکر می کنیم بهترین اعمال شب قدر دعا و استغفار یا خواندن فلان زیارت است ولی از خودِ عنوان لیله القدر می فهمیم که این شب ، شب اندازه گیری است. تنها عملی که از خود آیات قرآن بدست می آید که باید در شب قدر انجام داد ، اندازه گیری کردنِ خود است. حال طبیعتا برای اندازه گیری ، مکانی خلوت نیاز است همچنانکه وقتی ما می خواهیم حساب و کتاب های دنیوی خود را انجام دهیم به مکانی آرام می رویم. حال من نمی دانم چگونه در مکان های شلوغ که در شب قدر در مساجد و جاهای دیگر دیده می شود می توان حساب و کتاب اعمال خود را بکنیم؟ اصلا باید تحقیق کرد که آیا توصیه ای دینی داریم که شب قدر باید اینگونه برگزار شود که ما برگزار می کنیم؟ به هر ترتیب متأسفانه در شب قدر در بین ما از برنامه ریزی چندان خبری نیست. انگار که اصلا ما به خودِ عنوان های دینی نیز بی توجه شده ایم. آن شب ، شب اندازه گیری است ولی کاری که برخی از ما در این شب انجام نمی دهیم اندازه گیری است. در این شب باید ببینیم که چه کرده ایم و چه باید بکنیم نه اینکه تنها به خواندن ذکرهایی مشغول شویم که از آن چیزی نفهمیم.

من نمی دانم که چرا دین داری ما این گونه شده است که حتی به خود عنوان هم بی توجهیم؟ دین ، نام شبی را لیله القدر نامیده است ولی ما بدون توجه به این عنوان به کارهای دیگر می پردازیم و خود را حساب و کتاب نمی کنیم. از عنوان شب قدر می فهمیم که بهترین کار در این شب برنامه ریزی و مدیریت زندگی دینی است نه پرداختن به عباداتی ظاهری. جالب است که در برخی از فرهنگ های لغت ، شب قدر به شب عبادت و احیاء معنا شده است در حالی که این ترجمه ها صحیح نیست.

به هر حال باید قدر این شب را دانست و بیشتر بر روی آن تبلیغ کرد. اگر غربی ها چنین چیزی داشتند خیلی بر روی آن تبلیغ می کردند. به نظر بنده می رسد که ما در دین اسلام پتانسیل های زیادی داریم ولی خوب روی آن تبلیغ نمی کنیم بر عکس غربی ها که اگر چیز ضعیفی هم داشته باشند بر روی آن خوب تبلیغ می کنند.

جالب است که عنوان لیله القدر در سه آیۀ اول سوره قدر سه بار تکرار شده است در حالی که می توانست یک بار بیاید و در بارهای بعدی بجای آن ، ضمیر بکار رود ولی سه بار تکرار شد تا اهمیت این شب را از لحاظ برنامه ریزی برساند ولی ما سه بار در ابتدای سوره قدر این عنوان را می خوانیم ولی باز به آن بی توجهیم. خدا در ابتدای سوره قدر سه بار گفته است : (شب برنامه ریزی ، شب اندازه گیری ، شب اندازه گیری)

ما نیز سه بار این عنوان را تکرار می کنیم ولی به آن بی توجهیم. من نمی دانم که خدا چگونه باید بگوید تا ما متوجه شویم؟ بد نیست فکر کنیم که چه اتفاقی افتاده است که ما اینقدر نسبت به دین و حقایق آن بی توجه شده ایم.

و اما حال که بحث به اینجا کشید خوب است در همین جا به برخی از پتانسیل ها و نمادهایی که در اسلام وجود دارد و ما باید بیشتر بر روی آن تبلیغ کنیم اشاره کنیم :

شب قدر که شب برنامه ریزی و نظم است – ماه های حرام که عامل جلوگیری از جنگ است – حج که برگزاری سازمان ملل اسلامی در هر سال است – نماز ۵ وقت که تلقین بارهای مثبت در هر روز است – چندیدن بار وضوء در هر روز و شستن صورت و دست ها و سر و پاها که نماد بهداشت است – غسل کردن پس از جنابت که نماد دیگری از پاکیزگی است – در ابتدای نزول قرآن در آیات ۴ و ۵ سوره مدثر به پیامبر دستور پاکیزگی لباس و دوری از پلیدی داده می شود – عید قربان که نمادی از قربانی کردن خواسته های نفسانی و بدی ها است – نماز صبح که نماد سحر خیزی است – معجزۀ پیامبر اسلام (قرآن) که نماد علم و تعقل است بر خلاف معجزات بقیۀ پیامبران که حسی بوده است – لا اکراه فی الدین که نماد آزادی دینی است – کعبه و قبله که نشان دهندۀ اتحاد و نظم در عبادت است – توصیه به رفتن به مسجد و نماز جماعت که نماد ارتباط با یکدیگر است – سورۀ مجادله که نماد بحث و گفتگو حتی با شخص اول اسلام است – بکار رفتن ده ها بار لفظ رحمت در زبان هر مسلمانی که دلالت بر رحمت و مهربانی دارد – آیۀ اول سوره تحریم که دلالت بر کسب رضایت همسر توسط شخص اول اسلام دارد – آیۀ ۸ سوره ممتحنه که دلالت بر ارتباط و حقوق شهروندان غیر مسلمان دارد – درخواست روزانه حداقل ۱۰ مرتبه اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِیمَ که دلالت می کند هر مسلمانی هر روز و هر لحظه ، باید به دنبال راه حق باشد – ابتدایی ترین مطالبی که بر پیامبر اسلام وحی می شود مربوط به خواندن و علم و قلم است

تازه ما تعداد بسیاری از نمادها را داریم که از روایات صحیح بدست می آید و ما به آن اشاره نکردیم مثل نماز میت که دلالت بر احترام اموات دارد یا غسل میت که دلالت بر پاکیزگی دارد یا استنشاق که دلالت بر پاکیزگی بینی دارد و بسیاری موارد دیگر.

خلاصه اینکه ما باید با حقایق دین خود آشنا شویم تا متوجه شویم چه دین زیبایی داریم ولی قدر آن را نداریم.

همچنین ببینید

شادی و غم از دیدگاه قرآن

 شادی و غم از دیدگاه قرآن  مقدمه : در ایام نوروز سال ۱۳۹۵ به ذهنم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *