خانه / اعتقادات / اسلام پژوهی / آزادی، یکی از اهداف بعثت پیامبر

آزادی، یکی از اهداف بعثت پیامبر

این تعبیر که آزادی ، یکی از اهداف بعثت پیامبر اسلام بوده است را معمولا نشنیده ایم ولی نویسنده چنین نظری دارد و این نظر را از آیه ای از قرآن بدست آورده است. به نظر نویسنده بحث آزادی در اسلام را اولین بار فلان فرد مطرح نکرده است بلکه از خود آیات قرآن بدست می آید.

در آیۀ ۱۵۷ سوره اعراف یکی از وظایف پیامبر اسلام چنین بیان شده است که :

یَضَعُ عَنْهُمْ إِصْرَهُمْ وَ الْأَغْلَالَ الَّتىِ کاَنَتْ عَلَیْهِمْ‏

ترجمه : بارهاى تکالیف سنگین و زنجیره‏ها را که بر دوش عقل وجان مردم است برمى‏دارد.

زنجیر ، هر چیزی است که افراد را محدود می کند و آزادی آنها را سلب می کند. حال وقتی گفته شده است که پیامبر می خواهد زنجیرهایی که بر دوش مردم است را بردارد این بدان معنا است که می خواهد آنها را آزاد کند. هر چیزی که نوعی زنجیر محسوب می شود باید برداشته شود. حتی شاید بتوان از این تعبیر استفاده کرد که خود دستورات دینی نباید نوعی زنجیر برای مردم محسوب شوند بلکه آنها باید با میل خود ، آن دستورات را انجام دهند. طبیعتا کسی که آمده است تا زنجیرها را از دوش مردم بردارد خود نباید بر آنها زنجیر بنهد. بنابراین مسلمانان باید مواظب باشند که با کارهای افراطی زنجیری برای خود و دیگران نشوند.

از جمله زنجیرهایی که بر دوش مردم است زنجیرهایی است که به آنها اجازه نمی دهد آزادانه فکر کنند و تصمیم بگیرند. زنجیرهایی که عبارتند از تعصب ، جهل ، خرافات ، تبلیغات ، حُکّام ، ترس از تغییر ، سانسور ، تقلید از آباء و اجداد ، برخی از احکام فقهی ، بدعت و حتی علماء دینی

پیامبر آمده است تا این زنجیرها را از دوش مردم باز کند تا آنها بتوانند آزادنه فکر کنند و تصمیم بگیرند.

متأسفانه زنجیرهای مختلفی ما را محدود کرده است و اجازۀ فکر کردن آزاد به ما نمی دهد. ما باید این زنجیرها را از خود باز کنیم و آزادانه فکرکنیم.

بله آزادی تبعاتی نیز دارد ولی در مجموع از محدودیت بهتر است چرا که آزادی ، موجبات رشد انسان را فراهم می کند. کسی که همیشه در غل و زنجیر است رشد نمی کند ولی وقتی آزاد باشد شرائط رشد کردن را پیدا می کند. حال ، مادامی که ما در غل و زنجیر باشیم رشد نمی کنیم و یک دین داری ساکن داریم ولی اگر خودمان را از محدودیت جدا کردیم و مثلا راجع به دین ، بیشتر فکر و تحقیق کردیم و آزادانه نظرات دیگران را شنیدیم در دین داری پیشرفت می کنیم. بله در طول مسیر ممکن است اشتباهاتی نیز مرتکب شویم ولی چنین روشی از اینکه در غل و زنجیر تعصب باشیم بهتر است همچنانکه اگر بچه ای خودش ، راه رود تا راه رفتن را یاد بگیرد اگر چه چندین بار در این بین زمین می خورد ولی از اینکه همیشه در بغل مادرش باشد و راه رفتن یاد نگیرد بهتر است. حال در دین نیز اینکه ما به دنبال تحقیق برویم و آزادانه راجع به دینمان فکر کنیم و حتی اشتباهاتی نیز مرتکب شویم بهتر است از اینکه دین داری جاهلانه و تقلیدی داشته باشیم.

پس آزادی تبعات دارد ولی نباید تنها به تبعاتش نگاه کرد. ملائکه در هنگام آفرینش آدم تنها به همین تبعات نگاه کرده بودند و به همین خاطر به خدا گفتند که چرا می خواهی آدم را بیافرینی؟

حال ، بسیاری از ما نیز به تبعات آزادی نگاه می کنیم و به همین خاطر می گوییم آزادی خوب نیست. ما همواره باید به نتایج آزادی نگاه کنیم نه تبعات آن.

خلاصه باید سعی کنیم زنجیرهایی که ما را محدود کرده است از خود بکنیم و راه پیشرفت را طی کنیم.

همچنین ببینید

شادی و غم از دیدگاه قرآن

 شادی و غم از دیدگاه قرآن  مقدمه : در ایام نوروز سال ۱۳۹۵ به ذهنم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *