خانه / اعتقادات / اسلام پژوهی / صفات فقراء واقعی از دیدگاه قرآن

صفات فقراء واقعی از دیدگاه قرآن

صفات فقراء واقعی از دیدگاه قرآن

در آیه ۲۷۳ سوره بقره صفات فقراى واقعى به خوبى مشخص شده است. در این آیه آمده است :

لِلْفُقَرَاءِ الَّذِینَ أُحْصِرُواْ فىِ سَبِیلِ اللَّهِ لَا یَسْتَطِیعُونَ ضَرْبًا فىِ الْأَرْضِ یحَسَبُهُمُ الْجَاهِلُ أَغْنِیَاءَ مِنَ التَّعَفُّفِ تَعْرِفُهُم بِسِیمَاهُمْ لَا یَسَئلُونَ النَّاسَ إِلْحَافًا  وَ مَا تُنفِقُواْ مِنْ خَیرْ فَإِنَّ اللَّهَ بِهِ عَلِیمٌ‏

ترجمه :  [صدقاتْ‏] حقِّ نیازمندانى است که در راه خدا [به سبب جنگ یا طلب دانش یا عوامل دیگر] در مضیقه و تنگنا افتاده‏اند [و براى فراهم کردن هزینه زندگى‏] نمى‏توانند در زمین بگردند (و کارى پیش گیرند) ، فرد ناآگاه آنان را از شدت پارسایى وعفّتى که دارند توانگر و بى‏نیاز مى‏پندارد. تو آنان را از سیمایشان مى‏شناسى. [آنان‏] از مردم به اصرار چیزى نمى‏خواهند. و شما اى اهل ایمان! آنچه از مال [با ارزش و بى‏عیب‏] انفاق‏کنید، یقیناً خدا به آن داناست.

  • صفت اول : در راه خدا به فقر دچار شده باشد مثل اینکه براى پیش برد دین الهى یا مبارزه با دشمنان دین به فقر مبتلا شده باشد یا به خاطر اینکه می خواهد دستورات دین را انجام دهد به هر کار اقتصادی رو نمی آورد و در نتیجه دچار فقر می شود. این صفت از تعبیر أُحْصِرُواْ فىِ سَبِیلِ اللَّهِ بدست مى آید.
  • صفت دوم : واقعا نتواند به دنبال معیشت و خرج زندگى برود و در واقع نتواند کار کند بلکه زمین گیر شده باشد. این صفت از تعبیر لَا یَسْتَطِیعُونَ ضَرْبًا فىِ الْأَرْضِ بدست مى آید.
  • صفت سوم : آنقدر عفت مى ورزد که شخصى که او را نمى شناسد نمى فهمد که فقیر است بلکه فکر مى کند بى نیاز است. خلاصه آنها در ظاهر ، فقیرانه زندگى نمى کنند. این صفت از تعبیر یحْسَبُهُمُ الْجَاهِلُ أَغْنِیَاءَ مِنَ التَّعَفُّفِ بدست مى آید.

از این صفت سوم می توان فهمید که تشخیص فقیر واقعی سخت است و ممکن است ما افرادی را بی نیاز پنداریم در حالی که واقعا فقیر هستند. ممکن است کسی به ما رجوع کند و وقتی ما می بینیم که ظاهری آراسته دارد فکر کنیم نیازمند نیست در حالی که واقعا نیازمند است.

  • صفت چهارم : فقراء واقعى خصوصیاتى دارند که شخص تیزبین مى تواند آنها را بشناسد. پس با تحقیق مى توان فقیر را تشخیص داد. دقت شود که صفت چهارم به این گونه بیان شده است که :” تَعْرِفُهُمْ بِسِیماهُمْ” و نفرمود:” تعرفونهم بسیماهم- شما مسلمانان ایشان را با سیمایشان مى‏شناسید”

از این مطلب مى توان فهمید کسى که مسئول یک جامعه است یا مسئول یک خیریه است یا بالاخره راجع به بحث انفاق دقت خاصى دارد با توجه به اینکه اطلاعات بیشترى از افراد دارد مى تواند از طرق مختلف به فقر افراد پى ببرد و کسى را که مردم بى نیاز مى پندارند او متوجه فقرش شود.

  • صفت پنجم : فقیر واقعى هیچ گاه با اصرار از مردم چیزى طلب نمى کند. این صفت از تعبیر لَا یَسئَلُونَ النَّاسَ إِلْحَافًا بدست مى آید.

با توجه به مجموع صفات بیان شده می فهمیم که باید راجع به فقیری که می خواهیم به او کمک کنیم خوب تحقیق کنیم و سعی کنیم فقرای واقعی را تشخیص دهیم. البته به فقرایی که برخی از این صفات را داشته باشند نیز باید کمک کرد ولی طبیعتا اولویت با فقرایی است که مجموع صفات را داشته باشند.

صفات فقراء واقعی از دیدگاه قرآن

همچنین ببینید

شادی و غم از دیدگاه قرآن

 شادی و غم از دیدگاه قرآن  مقدمه : در ایام نوروز سال ۱۳۹۵ به ذهنم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *