خانه / اخبار / ایران / افراط در برگزاری دهه های عزاداری

افراط در برگزاری دهه های عزاداری

IMAGE634057291126562500
آیت الله شبیری زنجانی نسبت به ترویج دهه های پیاپی عزاداری هشدار داد و گفت: افراط در عزاداری‌ها به تفریط می‌انجامد. جامعه عرفا نمی‌تواند نسبت به این همه عزاداری پیاپی مراقبت داشته باشد و سرانجام به انکار مجموع عزاداری روی می‌آورد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله شبیری زنجانی، این مرجع شیعیان در جمع تعدادی از روحانیون و طلبه‌های حوزه علمیه قم که در دفتر ایشان حضور داشتند، ترویج دهه‌های پیاپی عزاداری را زمینه ساز رویگردانی جامعه از عزای اهل بیت علیهم السلام دانست و گفت: همین طور پشت سر هم دهه درست کردن، توسط جامعه قابل پذیرش نیست و به مرور زمان زمینه انکار مجموعه عزاداری‌ها به وجود می‌آید. افراط در عزاداری‌ها به تفریط می‌انجامد.
آیت الله شبیری با غیر شرعی خواندن هتک حرمت عزاداری ها، خاطر نشان کرد: حدیث خاصی راجع به مدت زمان عزاداری‌ها نیست. اگر برپایی مجلسهای شادی در زمانی باشد که در عرف آن را هتک حرمت عزای اهل بیت – علیهم السلام- می‌دانند خلاف شرع است. البته این که چه کاری هتک حرمت است را خود افراد باید تشخیص بدهند.
این مرجع تقلید افزود: قول ما درباره اینکه آیا شادی در ایامی غیر از روز شهادت هتک حرمت هست یا نه، حجت نیست و جامعه مشخص می‌کند تا چه زمانی باید عزا نگه داشته شود. اما متاسفانه عده‌ای امروزه با افراط در عزاداری‌ها زمینه هتک حرمت را فراهم می‌کنند و این افراد در این زمینه مسوولند. آیا واقعا کسی که مدعی محب اهل بیت – علیهم السلام- بودن است موظف به این کارهاست؟!
آیت الله شبیری زنجانی ادامه داد: امروزه برخی از منبری‌ها و مداح‌های بی تقوا حرفهای بی سند و مجلسهای بی سندی را ترویج می‌کنند و پس از ترویج آن در جامعه، عرف هرگونه مجلس شادی را در این ایام هتک حرمت می‌نامند. افراد هم شرعا موظفند هتک حرمت نکنند اما حتما ما باید موضوع را درست کنیم و بعد آن را تبلیغ کنیم تا باعث هتک شود؟

همچنین ببینید

آموزش نوین عقاید (درس اول + مقدمه)

مقدمه کتاب کتابی که پیش رو دارید نتیجۀ سال ها تحقیق پیرامون مباحث اعتقادی است. …

۳ دیدگاه

 1. با سلام و احترام

  قصد اصلاح دین و زدودن ساحت ان از پیرایه های ساختگی یقینا امری لازم و اجتناب ناپذیر است. وانگهی به نظر می رسد لازم است این امر متفاوت از شبه پراکنی و قصد ایجاد تردید و شک مذموم است.
  یقینا محقق نو اندیش بر خود فرض می داند این دو موضوع را مد نظر قرار داده و حدود هریک را مشخص نماید.
  با سپاس

  بازاندیش پاسخ در تاريخ اسفند ۱۲ام, ۱۳۹۳ ۱:۲۵ ب.ظ:

  انشاء الله که همین طور باشد. ممنون از تذکر شما

  بازاندیش پاسخ در تاريخ اسفند ۱۲ام, ۱۳۹۳ ۱:۳۵ ب.ظ:

  لینک زیر نیز مفید است…
  http://bazandish.com/1393/12/%D8%B4%D8%A8%D9%87%D9%87%D8%8C-%DA%A9%D9%84%DB%8C%D8%AF-%DB%8C%D8%A7-%D9%82%D9%81%D9%84%D8%9F%D8%9F/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *